Ауксини
Найдетальніше вивченими фітогормонами для рослин є ауксини, які були відкриті під час дослідження росту розтягом і тропізмів у рослин. Однак їхні функції набагато ширші та, по суті, охоплюють усю життєдіяльність рослинного організму. Доведено, що вони ( фітогормони для рослин) беруть участь у регуляції різноманітних ростових і формоутворювальних процесів, зокрема стимулюють розтягування клітин та активують ферменти, що відповідають за міцність клітинної стінки. Ауксин є обов’язковим за координації процесів морфогенезу, рухової та функціональної активності у рослин. Наявність ауксину (разом із цитокініном) необхідна для індукції поділу клітин, перш за все — для ініціації реплікації ДНК. Перехід клітин до мітозу і цитокінезу залежить, як правило, також від наявності цитокініну, проте високі концентрації ауксину здатні й без цитокініну викликати мітоз в соматичних клітинах рослин.
Фітогормони росту рослин. Основним природним ауксином ( фітогормоном для рослин) є індолілоцтова кислота (ІОК), яка швидко розщеплюється ферментом індолацетатоксидазою. Активність цього ферменту інгібується деякими орто-дифенолами. Стимулююча дія орто-дифенолів на ріст була відома досить давно. Спочатку вважали, що ці речовини і є ауксини. Однак, їхня стимулююча дія пояснюється тим, що вони пригнічують активність індолацетатоксидази, що призводить до підвищення вмісту в тканинах рослини ендогенної індолілоцтової кислоти. Численні дані свідчать про вплив ІОК та її синтетичних аналогів на мітотичну активність тканин в цілих рослинах. Відомо, що ІОК, особливо навесні, в апікальних меристемах у період їхньої високої активності активує функціональну активність камбію. Під впливом ауксину відбувається розростання тканин зав’язі, причому спочатку ІОК виділяється пилком, а в подальшому продуцентами ІОК та інших фітогормонів стає саме насіння. Надходження ІОК в тканини плоду є обов’язковою умовою під час формування органу. Найбільш вивченим прикладом дії ІОК на розподіл клітин є індукція утворення коренів. За занурення проростків коренів у розчин ауксину спостерігається посилення росту кореня.
У практиці рослинництва ауксини ( фітогормони для рослин) найчастіше використовують для:
стимулювання коренеутворення у живців, відновлення кореневої системи, сприяння поглинанню поживних речовин, посилення дихання;
утворення партенокарпічних плодів;
запобігання опаданню плодів;
у високих концентраціях антиауксини (наприклад, похідні 2,4-Д чи бензойної кислоти) можуть застосовуватися як гербіциди селективної дії.
Отже, ауксини — речовини, що утворюються в рослинах в дуже малих кількостях і мають високу фізіологічну активність.
Ауксини відіграють в житті рослин велику роль, впливаючи на процеси обміну речовин, що лежать в основі росту й розвитку; їх називають «гормонами росту» або «фітогормонами».
Ауксини нагромаджуються в ростучих частинах рослин і сприяють надходженню в них поживних речовин та води. Найбільш вивченим ауксином, який одержано також синтетичним шляхом, є гетероауксин (індол-3-оцтова кислота C10H9O2N). Гетероауксин та його хімічні аналоги застосовують в рослинництві для посилення коренеутворення у живців деревних порід, для обробки коріння дорослих дерев і чагарників при їх пересаджуванні, для одержання плодів без насіння, для запобігання опаданню зав'язей і плодів тощо.
Фізіологічну дію ауксинів вивчав український ботанік М. Г. Холодний.
Комментарии
Отправить комментарий