Гібереліни

    Гібереліни ( фітогормон росту рослин) виділено з рослин і мікроорганізмів. Серед них найбільш поширеним є гіберелін А3 (гіберелінова кислота), який прискорює ріст, що пов’язано зі стимуляцією клітинного поділу, хоча може призводити й до розтягування клітин.Під впливом гіберелінів можливо:
підвищити врожай зеленої маси рослин за рахунок посиленого росту стебла;
переривати «спокій» бульб картоплі, насіння деяких видів рослин;
забезпечити синхронне проростання насіння;
підвищувати продуктивність і якісні показники культур.

    Зазвичай, в рослині діють фітогормони одночасно двох типів, а в регуляції специфічних біологічних явищ, ймовірно, беруть участь всі три головних типи фітогормонів. Цитокініни та гібереліни відіграють важливу роль у регуляції росту і розвитку на ранніх стадіях, ауксини — пізніше, регулюючи клітинний розтяг

Японські ботаніки давно знали про хворобу рису, при якій рослини стають дуже високими. Вони називають це «дурними паростками». Хвороба виникає при зараженні грибом Gibberella fujikuroi. Заражені рослини досягають такої висоти, що їх стебло ламається, і вони зазвичай не дають зерна. Причиною ненормального росту виявилося речовина, що міститься в грибі, а саме гіберелова кислота.
   Цією речовиною зацікавилися генетики. Справді, якщо гіберелова кислота викликає надмірний ріст нормальних рослин, то, цілком ймовірно, рослини, які мають гени карликовості, могли б під дією цієї речовини досягти нормальної величини. Гени карликовості є у кукурудзи. Після того як карликові проростки кукурудзи обробляли гібберелловой кислотою, з них дійсно розвинулися нормальні рослини. Мабуть, саме гібберелловой кислоти не вистачає рослинам з генетично зумовленим дефектом росту.

    Це з’єднання, а також цілий ряд близьких йому речовин, званих гиббереллинами, були виявлені в багатьох вищих рослинах. Як не дивно, в інших грибах гібереліни майже не зустрічаються, так що Gibberella – унікальний в цьому відношенні гриб. В експериментальних умовах гібереліни надають на вищі рослини найрізноманітніше дію. Найчастіше при впливі гиббереллинов спостерігається швидке подовження стебла. При застосуванні цих речовин лимон, наприклад, починає рости в 6 разів швидше, ніж зазвичай. Були виявлені і інші реакції; наприклад, обробка гиббереллинами безнасінного ще незрілого винограду приводила до того, що ягоди збільшувалися і довше висіли на лозі.

Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

Фітогормони як регулятори росту рослин